زنبور عسل و انواع زنبور عسل

انواع زنبور عسل
انواع زنبور عسل

لینه سوئدی اولین کسی بود که زنبوران عسل را جزو حشرات و به چهار دسته و نژاد های گوناگون تقسیم و گفت طبقه بندی کرد و زنبوران عسلی که از نظر اقتصادی دارای ارزش هستند عبارت اند از :

زنبور عسل درشت

زنبور عسل ریز

زنبور عسل هندی

زنبور عسل معمولی

 

زنبور عسل درشت

زنبوران عسل درشت بیشتر در مکان هایی مانند زیر شاخه های درخت و یا صخره ها شان بزرگ عسل درست می کنند که وزن عسل آن حدود پنجاه کیلو است و بیشتر در نواحی هندوستان، پاکستان جنوبی و سیلان یافت می شود و  بزرگترین نوع زنبور عسل که تاکنون شناخته شده است.  زنبوران درشت به حالت وحشی زندگی کرده و آنها. زنبور عسل درشت فقط در هوای آزاد قادر به زندگی بوده و تمایل زیادی به مهاجرت دارد.

زنبور  عسل ریز

زنبور هایی که از تمام زنبور ها کوچکتر بوده تنها یک شان در زیر شاخه های درخت درست می کنند در طبقه بندی زنبوران ریز قرار دارند، این زنبور به شکل وحشی در جنوب کشور از خوزستان تا چابهار و کشور هند زندگی می کند، عسلی که این نوع از زنبور تولید می کند بسیار کم است

زنبور عسل هندی

زنبورانی که اندازه آنها مابین زنبور عسل معمولی و زنبور ریز است را زنبور هندی می نامند. زنبوران هندی از نظر شان سازی شباهت زیادی با زنبور عسل معمولی دارد و چند شان موازی هم درست می کند. گونه ی زنبوران هندی بیشتر  در نواحی هندوستان، پاکستان، چین و ژاپن و قسمتی از افغانستان یافت می شود . نژاد زنبور هندی را می توان در کندو پرورش داد و انواع نژادهای مختلفی دارند، تولید عسل آن بسیار خوب و ارزش اقتصادی محلی دارد.

زنبور عسل معمولی

زنبور معمولی در حال حاضر به جز در مناطق قطبی و سرد در تمام نقاط دنیا یافت می شود. محل زندگی اولیه این نوع زنبوران دنیای قدیم یعنی خاورمیانه و بعدها به کشورهای اروپایی انتقال یافته است. به علت سود زیاد و سهولت پرورش بیشتر از انواع دیگر مورد توجه جهانیان واقع شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *