کالری موجود در عسل

کالری موجود در عسل
کالری موجود در عسل

در مقدار کالری موجود در عسل در یک قاشق چایخوری ۶۵ گرم کالری و یا به عبارتی هر ۱۰۰ گرم عسل طبیعی دارای ۳۰۰ کیلو کالری می باشد و در یک قاشق چایخوری شکر ۴۴ گرم کالری وجود دارد. در صورتی که میزان کالری عسل نسبت به شکر بیشتر است ،اما به خاطر اینکه عسل از شکر شیرینتر است ما استفاده ی کمتری از آن داریم. برای اکثر انسان ها عسل به دلیل حاوی بودن ویتامین ها و مواد معدنی به هضم غذا کمک به آنها کمک  می کند و البته خواص آنتی اکسیدان آن که باعث سلامتی فرد می شود یک انتخاب سالمتر و بهتر است البته به یاد داشته باشید که همه کالری ها یکسان ساخته نمیشوند؛ یک کالری عسل با یک کالری مواد غذایی دیگر برابر نمیباشد. در اصل کربوهیدراتی است که بخاطر ویتامین ها، املاح معدنی و خواص آنتی اکسیدان آن مصرف در روزه داری توصیه می شود.

در عسل طبیعی هم مانند قند، دارای تمامی واحدهای اصلی قند، گلوکز و فراکتوز را است.  در شکر دانه ای  یا ساکاروز ، فراکتوز و گلوکز به هم چسبیده وجود دارد . در صورتی که در عسل فراکتوز و گلوکز واحدهای جدا از هم هستند. جدای از اینکه مصرف بیش از حد شکر و کالری منجر به بیماری چاقی می شود بعضی از افراد به قند عکس العمل نشان میدهند که در ای صورت  به آن کم خونی واکنشی گفته شده و رفتار و نشانه های نا خوشایندی مانند بد خلقی، عصبانیت، سر درد ،عرق و گیجی که چند ساعت بعد از خوردن غذایی که میزان قند ساده آن بالاست ظاهر می شوند این علائم ناشی از تولید بیش از حد انسولین پانکراس در واکنش به سطح بالای گلوکز خون است.

با حذف تنقلاتی مانند شکلات و آبنبات از مقدار مصرف قند در رژیم غذایی خود کم کنید و اگر نمیتوانید جلوی شکمتان را بگیرید از شیرین های طبیعی مانند عسل طبیعی استفاده کنید. وعده های غذایی منظم داشته باشید و مواد پروتین دار و حاوی چربی را در رژیم غذایی خود استفاده کنید. از کربوهیدرات هایی که حاوی مقدار زیادی فیبر قابل حل درآب هستند مثل میوه ها و سبزیجات را مصرف کنید. چربی، پروتئین و فیبر باعث کنترل و متعادل ساختن نوسانات گلوکز خون می شود.

و در پایان مصرف عسل نسبت به شکر زود تر انرژی بدن را به حد کافی و لازم خود رسانده و به منجر به شادابی و طراوت در فرد می شود .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *